22
Jan

  • Aslan yattığı yerden belli olur.

Koltuk & Halıdan Leke Çıkartma

Leke çıkartma konusunda evde/ofiste başta kendimizin yapabilecekleri vardır. Bunun dışında şayet lekeyi tam yada hiç çıkartamıyorsak, ürünlerine ve işçiliğine güvendiğimiz bir halı yıkama profesyonelinin telefonunu her zaman el altında tutmalıyız. Çünkü ipek ve değerli el halıların da bu tip lekelerde çok hızlı müdahaleye ihtiyacı vardır. Yanlış ve geç müdahale maalesef lekeyi halıda kalıcı yapacaktır.
 
Leke çıkartırken, fazla sulu müdahale ile ıslatılmamalıdır. Bu lekenin arkaya geçmesine ve daha fazla alana yayılmasına sebep olacaktır Halıda yağlı leke sorunu var ise bu duruma çözücü ile özel bir işlem uygulamak gerekir. Fakat bu noktada dikkat etmeniz gereken halınızın dokuma içeriğinde vinil varsa halınıza amonyaklı temizleyiciler ve eke çıkarıcılar kullanmamanız gerektiğidir.  Koltuk Koruyucu
 
Özellikle leke bırakıcı kirlenmelere karşı halınızın çok çabuk hareket etmeniz gereklidir. Çünkü profesyonel halı temizleyicilerinin geç kalınmış leke müdahalesine karşı çok fazla bir şey yapamayacaktır. Hızlı ilgili, doğru leke çözücüleri ile yapılacak müdahalelerde halınızı kalıcı leke tehdit ’inden korursunuz. Bu yüzden evinizde bu tarz lokal kirlenmelere karşı Bir leke sökücü bulundurmanız etkili bir çözüm olacaktır.
 
Leke yapıcı bir şey halınıza dökülünce boya vermeyecek kuru emici bir havlu, peçete ve bez ile halı üzerindeki fazla sıvıyı hemen emdirin. Bu işlem esnasında bu bez yada havlu ile halınızı kesinlikle ovmayın. Bu lekenin daha fazla alana yayılmasına sebep olur. Emici bez ve havlu tüm sıvıyı emene kadar halınızın üzerindeki sıvıyı emdirin. Daha sonra ise lekenin türüne göre uygun olan leke çıkarma yöntemi uygulanmalıdır.
 
Keskin bıçak, metal yada ıspatula gibi malzemeleri yağ ve yiyecek lekelerini çıkartmak için kullanabiliriz. Sonra lekeye uygun olan müdahale şeklide ve yöntemde lekeleri çıkartabiliriz.
 
Leke çıkartıldıktan sonra en önemli konulardan biride hızlıca kurutulmasıdır.  Kışın iyi ısıtılmış rutubetsiz bir ortamda, yazın iyi havalandırılan bir ortamda, vantilatör yada saç kurutma makinesi yardımıyla iyice kurutun,  Radyatör üzerinde kurutmak halınıza azda olsa kurum izi bıraktırır. Rutubetli havalarda dışarıda kurutmaya çalışmak halınızın daha çok nemlenmesine sebep olur. Halı ıslakken üzerine basılmamalıdır.
 
Halı lekelerine karşı halı üzerinde temizlemeye başlamadan önce mutlaka halınızın görünmeyen bir yerinde test edin. Yağlı lekeler için aynı miktardaki soğuk su ile kuru temizleme sıvısını sulandırdıktan sonra uygulayın.

<